formularze do wydruku i wypełnienia odręcznego
*Druk wypełniają jedynie osoby posiadające orzeczenia ZUS lub KIZ (tryb szczególny)
formularze do wypełnienia z pomocą komputera i wydruku
PODSTAWA PRAWNA
* art. 3 ust 1, art. 4, art. 6, art. 6b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz 573),
* § 2 pkt 3, § 3 ust. 3, § 5, § 13 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 857).
WYMAGANE DOKUMENTY
- wniosek osoby zainteresowanej wydaniem orzeczenia lub jej przedstawiciela ustawowego,
- kserokopie orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy (oryginał do wglądu),
- poświadczone kserokopie dokumentacji medycznej (lub kopie wraz z oryginałami do wglądu),
- inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień,
- w dniu stawienia się na obowiązkowym badaniu przez lekarza – członka Zespołu Orzekającego, dokument poświadczający tożsamość (dowód osobisty lub paszport).
TERMIN
W przypadku kompletnego wniosku, nie później niż w ciągu miesiąca, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych(np. koniecznośc uzupełnienia braków formalnych lub uzupełnienia dokumentacji medycznej, przeprowadzenie konsultacji, zorganizowanie komisji domowej) nie później niż w ciągu dwóch miesięcy
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Osobie zainteresowanej wydaniem orzeczenia wyznacza się termin posiedzenia. O tym, w jakim dniu i godzinie powinna się zgłosić zostaje powiadomiona na piśmie listem zwykłym, co najmniej na 7 dni przed dniem posiedzenia. Osobisty udział osoby zainteresowanej wydaniem orzeczenia jest obowiązkowy w siedzibie Zespołu. Nieobecność na posiedzeniu, która nie zostanie usprawiedliwiona ważnymi przyczynami skutkuje pozostawieniem sprawy bez rozpoznania. Po rozpoznaniu sprawy w dniu posiedzenia Zespół w ciągu 14 dni dostarcza decyzję składu orzekającego na piśmie osobie zainteresowanej. Osoba zainteresowana może odebrać decyzję osobiście lub otrzymać ją korespondencyjnie – listem za potwierdzeniem odbioru.
TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie nie przysługuje.
UWAGI!
Dotyczy osób, które posiadają orzeczenia innych organów orzeczniczych, w których nie określono przyczyn niepełnosprawności lub wskazań, o których mowa w art. 6b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wniosek oraz wszelkie informacje na temat trybu i zasad postępowania w zakresie orzekania o wskazaniach do ulg i uprawnień można uzyskać w Punkcie Obsługi Klienta.
OPŁATY
Wniosek zwolniony z opłaty skarbowej